Led Aydınlatma
 

Avrupa’nın tek LED üreticisi olan Octa Light PLC firmasının Türkiye distribütörü ve  iş ortağı olan RBC Otomotiv ve Endüstriyel Ürünler Ltd.Şti ; geleceğin aydınlatma teknolojisi olan LED aydınlatma ile ilgili anahtar teslim projelere de imza atmaktadır.
LED, İngilizce'de Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve “Işık Yayan Diyot” anlamına gelir. LED’ler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır.


Geleceğin aydınlatma teknolojisi olarak alınan LED , enerji  tasarrufunda sağladığı sayısız fayda sebebi ile giderek yaygınlaşmaktadır.


LED nasıl doğmuştur?
İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90′lı yıllar ise LED tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde LED lambalar yeşil, mavi, beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise LED lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.


Mimarideki LED kullanımının artıları nelerdir?
LED teknolojisi ile birlikte ışık kalitesi artmakta ve bu kaliteyi daha düşük enerji tüketimiyle yakalamaktadır. Genellikle iç mekan aydınlatmalarında ürün çeşitliğiyle her alana cevap verebilmektedir. Ayarlanabilir LED ürünleriyle birlikte de kişinin istediği rengi ve vereceği duyguyu kesin olarak yakalayabilir. Ayrıca led ürünlerinde tasarımdaki çeşitli renkler ve kombinasyonlar iç mimari için artı bir değer katarken görsellik açısından insanların daha çok eğilim duyduğu lüx ürün potansiyelini yakalamaktadır. Ayrıca prestij çalışmalarında led kullanılarak A sınıfı bina tanımına geçiş yapılmaktadır. Çevreci tabirinin çok daha önem kazandığı bu zamanlarda LED ampul ile daha da çıtayı ileriye taşıyabilmektedir.


LED kullanmak ne tür tasarruflar sağlar?
En önemli tasarruf elektrik giderlerindeki tasarruf olmakla beraber ; LED aynı zamanda çok az ısı yaydığından alanda bulunan klima giderlerinden de gayet makul oranda azalma sağlanır. UV değerleri çok düşük olduğundan sağlık giderlerini de dolaylı yönden olumlu etkiler. Çevre kirlenmesine neden olmadığı içinde materyal olarak geri dönüşümü daha kolay ve seridir.

 

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkten Octa Light web sitesine ulaşabilirsiniz.

www.octa-light.com/en